Водостічна система є системою з труб, жолобів і елементів, що їх з'єднують, призначених для збору води з поверхні покрівлі, з подальшим відведенням в дренажну систему або грунт. Правильний підбір водостічної системи може вплинути не лише на зовнішній вигляд будівель, а й зберегти його довголіття.

Важко переоцінити значущість водостічної системи для всієї будівлі в цілому, однак, можна виділити такі функції застосування організованих водостоків:

1. Захисна функція – збереження якісних властивостей покрівельного покриття, фасаду та фундаменту споруди. Водостічна система дозволяє запобігти зниженню довговічності фундаменту будівлі; зменшує ризик проникнення вологи у конструкцію підлоги першого поверху; запобігає проблемі гниття та поступового руйнування лаг підлоги першого поверху; сприяє підтримці сприятливого мікроклімату у будівлі; перешкоджає проникненню вологи у приміщення підвалу чи цокольного поверху будівлі; знижує ймовірність коротких замикань у електропроводці.

2. Функціональна – водостічна система дозволяє направити потоки води у потрібне місце, наприклад, зібрати воду в ємність або розподілити її системою поливу.

3. Естетична – будучи виразним архітектурним акцентом, водостоки підкреслюють красу покрівлі та оздоблення фасаду будівлі та надають йому унікального та елегантного зовнішнього вигляду. Крім того, вони надають покрівлі закінченого вигляду.

На жаль, більшість власників будинків вибір водостічної системи зводиться лише до питання естетичності, тобто. значення надається кольору, зовнішньому вигляду, формі жолобів та труб. Не можна сказати, що такий підхід є цілком хибним, адже водостічна система значною мірою впливає на загальний вигляд будинку, але не варто забувати про практичний бік використання водостоку.

Форма жолоба також має певне значення, від її геометрії залежить циркуляція води та ефективність її збору з покрівлі в труби. Якщо, наприклад, жолоб буде недостатньо глибоким, і його краї будуть надто пологими, при великих опадах вода, рухаючись по покрівлі, набирає певну швидкість і, потрапляючи в жолоб, може переливатись назовні. Це створюватиме незручності власнику та заливатиме фасад водою, що в майбутньому вплине на довголіття служби всього будинку. Тому не варто недооцінювати значення водостічної системи в конструкції всього будинку, і до її підбору необхідно поставитися з відповідальністю – розміри кожного елемента системи, вид та кількість кріплень, можливість та спосіб комбінування елементів визначаються нормативними та проектуючими документами для кожної будівлі окремо.

Сучасні водостічні системи виготовляють із універсальних матеріалів, які не піддаються корозії та мають високий ступінь міцності. В даний час існують різні види та типи водозливів: жерстяні, сталеві, сталеві оцинковані, з оцинкованого металу покритого полімером, мідні та пластикові. Кожен із зазначених водозливів має ряд характерних переваг, а також деякі недоліки.

Пластикові водостічні системи

На сьогоднішній день вони є найбільш поширеними на ринку України.

Серед переваг пластикових водостічних систем можна виділити такі:

- доступна ціна;

- легкість та простота монтажу, що не потребує спеціальних навичок;

- не схильні до корозії;

- не піддаються дії хімічних речовин;

- мають естетично привабливий дизайн, а деякі види пластикових водостоків навіть поблизу неможливо відрізнити від металевих;

- Безшовні форми підходять для будь-яких архітектурних рішень;

- фарбовані в масі пластику, вони можуть зберігати яскравість кольору протягом усього терміну експлуатації;

- Забезпечують безшумність під час дощу.

Проте, існують недоліки застосування пластикових водостічних систем. Так, полівінілхлорид, з якого виготовляють елементи водостоку, має високий показник лінійного розширення при температурних коливаннях, а це означає, що елементи водостічної системи змінюватимуться в розмірах при високих або низьких температурах. Згодом може виникнути нещільне примикання елементів водостоку один до одного, а в зимовий період це може призвести до того, що між елементами системи може збиратися волога, яка при замерзанні може деформувати і навіть зруйнувати елементи водостоку. Крім того, у зв'язку зі старінням пластику термін служби таких водостічних систем менший, порівняно з металевими.

За способом з'єднання елементів водостічні системи з ПВХ можна розділити на 2 види:

1. Елементи з'єднуються та ущільнюються за допомогою гумових ущільнювачів (Profil, Marley, Bryza, Rainway та ін.).

2. На клейовій основі - компенсація розширення пластику досягається за рахунок комплектуючих, наприклад, компенсуючих воронок (Plastmo).

Металеві водостічні системи

Для виробництва елементів металевих водостічних систем застосовують гарячеоцинковану сталь завтовшки 0,5-0,7 мм. Як полімерний матеріал використовується поліестер, пурал або пластизол з товщиною шару 100 мкм, причому на відміну від покрівельного матеріалу, полімер наноситься на обидві сторони листа.

Завдяки полімерному покриттю система водостоку може витримувати великі перепади температур (від -40 до +120 гр.), що дозволяє використовувати її в будь-яких кліматичних умовах.

Серед переваг використання металевих водостічних систем можна виділити такі:

- стійке до дії ультрафіолету покриття дозволяє зберегти яскравість кольору протягом тривалого часу;

- тривалий термін служби – понад 50 років;

- добре виносять перепади температур від -40°С до +120°С;

- мають велику механічну міцність і зберігають свою форму незалежно від навантажень (налипання снігу, зледеніння);

- металеві водостічні системи не вимагають спеціального обслуговування та догляду;

- не вимагають спеціального обслуговування та догляду;

- техніка монтажу не надто складна;

- вважаються елітними водостічних систем, естетичні властивості яких дозволяють використовувати їх для водовідведення в будинках і будинках будь-яких архітектурних напрямків;

Однак, при всій своїй надійності, металеві водостоки мають і недоліки. Наприклад, падіння гілок, шишок у східні жолоби можуть призвести до пошкодження захисного покриття, внаслідок чого утворюються вогнища розвитку іржі. Цього можна уникнути, якщо підфарбовувати такі місця спеціальною фарбою.

Металеві водостічні системи, як правило, більш ніж у 2 рази дорожчі за пластикові аналоги.